KoulutusasteAmmattikorkeakoulututkinto
Koulutusala2002(Kaikki)
Summa / SummaTilastointivuosi
KorkeakouluKTPO ohjaus201220132014Kaikki yhteensä
Centria ammattikorkeakoulu1 Kasvatusalat13271959
11 Terveys- ja hyvinvointialat154135201490
12 Palvelualat394946134
2 Taiteet ja kulttuurialat19142255
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet112113130355
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne313439104
8 Tekniikan alat135118123376
Diakonia-ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat6425946251861
2 Taiteet ja kulttuurialat25201560
3 Humanistiset alat17203269
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu12 Palvelualat4403944351269
2 Taiteet ja kulttuurialat363828102
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet8568869542696
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne205226248679
Humanistinen ammattikorkeak.11 Terveys- ja hyvinvointialat150132145427
2 Taiteet ja kulttuurialat637770210
3 Humanistiset alat384234114
Hämeen ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat199246192637
12 Palvelualat16223775
2 Taiteet ja kulttuurialat758098253
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet144160144448
6 Luonnontieteet22282070
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne596057176
8 Tekniikan alat311299284894
9 Maa- ja metsätalousalat140130147417
Jyväskylän ammattikorkeakoulu1 Kasvatusalat15292569
11 Terveys- ja hyvinvointialat325281338944
12 Palvelualat116117136369
2 Taiteet ja kulttuurialat577153181
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet223209224656
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne838992264
8 Tekniikan alat232200233665
9 Maa- ja metsätalousalat20262066
Kajaanin ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat8381106270
12 Palvelualat747499247
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet896687242
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne343759130
8 Tekniikan alat426543150
Karelia-ammattikorkeakoulu1 Kasvatusalat7141637
11 Terveys- ja hyvinvointialat216230214660
12 Palvelualat413632109
2 Taiteet ja kulttuurialat656663194
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet8110192274
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne354646127
8 Tekniikan alat94107115316
9 Maa- ja metsätalousalat476357167
Kymenlaakson ammattikorkeak.11 Terveys- ja hyvinvointialat218210230658
12 Palvelualat19172157
2 Taiteet ja kulttuurialat949992285
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet163179181523
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne15172456
8 Tekniikan alat131126134391
9 Maa- ja metsätalousalat2226553
Lahden ammattikorkeakoulu1 Kasvatusalat17242364
11 Terveys- ja hyvinvointialat225232232689
12 Palvelualat619272225
2 Taiteet ja kulttuurialat163166165494
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet186189199574
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne575754168
8 Tekniikan alat113136128377
Lapin ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat3443383521034
12 Palvelualat120122124366
2 Taiteet ja kulttuurialat484338129
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet149159168476
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne1057454233
8 Tekniikan alat167204204575
9 Maa- ja metsätalousalat424249133
Laurea-ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat6506376451932
12 Palvelualat235206212653
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet5034244291356
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne998698283
Metropolia Ammattikorkeakoulu1 Kasvatusalat678669222
10 Lääketieteet636997229
11 Terveys- ja hyvinvointialat8098718102490
2 Taiteet ja kulttuurialat298299283880
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet218217217652
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne152178141471
8 Tekniikan alat6897747532216
Mikkelin ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat337293325955
12 Palvelualat576586208
2 Taiteet ja kulttuurialat535966178
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet146132142420
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne584639143
8 Tekniikan alat142158177477
9 Maa- ja metsätalousalat334635114
Oulun ammattikorkeakoulu1 Kasvatusalat343334101
10 Lääketieteet21191656
11 Terveys- ja hyvinvointialat3414524631256
2 Taiteet ja kulttuurialat504146137
4 Yhteiskunnalliset alat24263686
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet201198203602
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne152179132463
8 Tekniikan alat319347297963
9 Maa- ja metsätalousalat526649167
Saimaan ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat168224180572
12 Palvelualat444240126
2 Taiteet ja kulttuurialat31353399
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet9411494302
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne26274194
8 Tekniikan alat15413177362
Satakunnan ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat324327282933
12 Palvelualat466141148
2 Taiteet ja kulttuurialat465151148
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet265274248787
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne383540113
8 Tekniikan alat230223244697
Savonia-ammattikorkeakoulu1 Kasvatusalat34224096
10 Lääketieteet38321989
11 Terveys- ja hyvinvointialat3003993131012
12 Palvelualat8812394305
2 Taiteet ja kulttuurialat10511894317
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet130162172464
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne494846143
8 Tekniikan alat232282261775
9 Maa- ja metsätalousalat223753112
Seinäjoen ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat237180225642
12 Palvelualat26244696
2 Taiteet ja kulttuurialat665159176
4 Yhteiskunnalliset alat16373487
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet160163139462
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne37241576
8 Tekniikan alat124145173442
9 Maa- ja metsätalousalat786166205
Tampereen ammattikorkeakoulu1 Kasvatusalat12212255
11 Terveys- ja hyvinvointialat5264704951491
12 Palvelualat144124120388
2 Taiteet ja kulttuurialat124139138401
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet283248265796
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne133128122383
8 Tekniikan alat4815394741494
9 Maa- ja metsätalousalat22261765
Turun ammattikorkeakoulu1 Kasvatusalat29321475
10 Lääketieteet19171854
11 Terveys- ja hyvinvointialat5775215951693
12 Palvelualat938686265
2 Taiteet ja kulttuurialat126118112356
4 Yhteiskunnalliset alat1616
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet291360329980
6 Luonnontieteet14192154
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne116142134392
8 Tekniikan alat3773543641095
9 Maa- ja metsätalousalat17141546
Vaasan ammattikorkeakoulu11 Terveys- ja hyvinvointialat113143138394
12 Palvelualat264449119
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet140152127419
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne517382206
8 Tekniikan alat104116153373
Yrkeshögskolan Arcada11 Terveys- ja hyvinvointialat154184150488
12 Palvelualat535444151
2 Taiteet ja kulttuurialat30284098
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet968584265
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne32023
8 Tekniikan alat574634137
Yrkeshögskolan Novia1 Kasvatusalat811524
11 Terveys- ja hyvinvointialat165202197564
12 Palvelualat505743150
2 Taiteet ja kulttuurialat526353168
5 Kauppa, hallinto ja oikeustieteet37272185
6 Luonnontieteet12121438
7 Tietojenkäsittely ja tietoliikenne20152762
8 Tekniikan alat139141161441
9 Maa- ja metsätalousalat23263180
Kaikki yhteensä22123228002277867701